Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
Desk mount for up to 24 inches monitors
The monitor desk mount is easy to adjust. The precise height and the ideal depth can be easily adjusted ergonomically. This reduces the risk of physical complaints at the working place. The BakkerElkhuizen Space Arm monitor desk mount BNESP in silver attaches monitors up to 24 inches with a maximum weight of 3 to 8 kg. The monitor holder can be installed to the desk using a table clamp or a grommet. The height of the screen can be manually adjusted from 330 to 620 mm. VESA compliant displays with hole patterns of 75x75 and 100x100 mm confirm with the mount. The Space Arm Single monitor desk holder by BakkerElkhuizen stands out due to its modern appearance, slim and elegant design. The monitor arm is made of sustainable materials and can be 98% recycled according to the manufacturer.
Ergonomic flatscreen desk mount
The ergonomic desk monitor mount has a gas spring technology. The silver screen table arm can be swiveled, tilted and rotated. Different viewing angles can be set up. Neck and back pain can be avoided in the long term.
Key features display desk mount 24 inches
- Display sizes: 10 inches, 14 inches, 15 inches, 17 inches, 19 inches, 21 inches, 22 inches, 23 inches, 24 inches
- Capacity: 3 - 8 kg
- Installation: clamp or grommet
- Clamping range: up to 100 mm
- Including cable management
- VESA compliant hole patterns: 75x75, 100x100 mm
- Height adjustable: 330 - 620 mm
- Tilt: 50°
- Unit weight: 3,3 kg
- Finish: silver
Does your monitor or display match the VESA mount?
We will check whether your monitor attaches to the BakkerElkhuizen Space Arm monitor desk mount BNESP in silver. Please send us your model (manufacturer + model number) in the comment field at the end of the ordering process. We will check it for you and come back to you.
VESA Standard - more information about VESA Norm!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Minimum weight: | 3 kg |
| Capacity: | 8 kg |
| Tilt: | 50° |
| Height range (mm): | 330-620 mm |
| Length of the swivel arm: | 580 |
| Screen size: | 10 - 24 " |
| Thickness of table (mm): | 100 mm |
| VESA Standard: | 75x75, 100x100 mm (www.vesa-standard.com) |
| Packaging dimensions (LxWxH in mm): | 500 x 350 x 115 |
| Warranty: | 2 years |
| Manufacturer/Importer: | BakkerElkhuizen B.V., Taalstraat 151, 5261 BC Vught, Niederlande, info@bakkerelkhuizen.com |
| Inch size: | 14 inch, 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch |
| Mobility: | Drehbar, height adjustable , swivelling, tilting |
| Mounting type: | desk - clamp, desk - drill screw fastening |
| Multi-monitor mount: | 1 monitor |
| color: | Silber |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
17 December 2025 02:18
Review with rating of 5 out of 5 stars
Alles top: Bestellung, gerne wieder
Unkomplizierte Abwicklung, sehr schnell geliefert. Kundenorientierung wird hier großgeschrieben.
Questions & Answers
-
What monitors are compatible with this BakkerElkhuizen Space Arm Monitor Desk Mount BNESP?
Monitors up to 24 inches with a maximum weight of 3–8 kg; VESA-compatible 75×75 mm or 100×100 mm.
-
How is the monitor mounted to the desk?
It can be mounted using a desk clamp or through-desk screw fixation.
-
How high can the screen be adjusted?
Height is adjustable from 330 to 620 mm.
-
What is the range of motion?
It is swivellable, tiltable up to 50°, and rotatable.
-
What is the clamp range?
Clamp range up to 100 mm.
-
What are the ergonomic benefits?
Ergonomic height and distance adjustments help reduce neck and back discomfort.
-
What colour and design does it have?
Silver finish with a modern, slim and elegant design.