Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The Ergotron monitor table mount in red (45-490-285) is a special edition from Ergotron and is available in a limited edition. With the LX Arm Monitor Table Mount, the screen can be easily swiveled, tilted and rotated. For monitors up to 34 inches and a weight of 3.2 kg to 11.3 kg.
LX table mount in red - limited edition
The Ergotron LX table mount (45-490-285) in a limited edition is presented in a bright red that adds a stylish touch to any workplace or gaming area. Equipped with the patented Constant Force® movement technology, this table mount allows effortless positioning of the monitor using gentle touches. The pivoting function creates space and maximum flexibility, ideal for screens up to 34 inches and a weight of 3.2 kg to 11.3 kg. The included table clamp allows for easy and space-saving attachment to the back edge of the desk, and the integrated cable routing under the monitor arm ensures that the cables do not get in the way which ensures a tidy work area. This increases visual comfort and helps reduce eye, back and neck strain. The height-adjustable range of 33 cm meets ergonomic needs and thus optimizes the working environment.
Key features Ergotron LX monitor mount:
- Screen size: ≤34 inch
- Load capacity: 3.2 to 11.3 kg
- Height adjustable: 330 mm
- Tiltable: 75 degrees
- Swivel: 360 degrees
- Rotatable: 360 degrees
- VESA mount: 75x75, 100x100 mm
- Includes table clamp for attachment
- Table thickness: 25 - 32 mm
- Integrated cable routing
- Warranty: 10 years
- The edition of this monitor mount is limited!
Does your television, screen or display fit the VESA mount?
We would be happy to check whether your television is suitable for this Ergotron LX Arm monitor table mount (45-490-285). Simply send us your model (manufacturer + model number) in the comments field at the end of the ordering process. We will then check for you whether the television, monitor or display fits and if not, we will contact you.
VESA Standard - Find out more about the VESA standard of monitor mounts!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Installation manual: | |
| Minimum weight: | 3,2 kg |
| Capacity: | 11,3 kg |
| Tilt: | 75° |
| Rotate: | 90° |
| Height range (mm): | 330 |
| Pivot: | 90° |
| Swivelling range: | 360° |
| Screen size: | 15 - 34" |
| Thickness of table (mm): | 25 - 32 |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.com) |
| Packaging dimensions (LxWxH in mm): | 570 x 230 x 150 |
| Scope of delivery: | 1x monitor arm, 1x extension, two-part table clamp, 1x 20 cm high column and 1x mounting material |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 10 years |
| Manufacturer/Importer: | Ergotron Europe, Stationsstraat 77H, 3811 MH Amersfoort, Niederlande, info.de@ergotron.com |
| Inch size: | 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch, 28 inch, 29 inch, 30 inch, 31 inch, 32 inch, 34 inch |
| Mobility: | height adjustable , rotatable (pivot), swivelling, tilting |
| color: | Red |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars