Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
Compact ergonomics, extremely low profile
Perfect for space-constrained patient exam rooms, the low-profile vertical lift provides 9" (23 cm) of smooth vertical adjustment and folds into a slim, compact unit when not in use.
The slide-out, negative tilt keyboard enhances user comfort, while the monitor and keyboard pan capability promote patient-caregiver interaction. A unique cable management system conceals and organizes cords and makes cleaning a snap!
Benefits:
- Side-to-side pan of keyboard and display promote patient caregiver interaction while access data
- Slide-out Keyboard Tray can extend out an extra 5" (125 mm) for comfortable data entry
- With the keyboard folded up, total system depth is as little as 4.5" (114 mm)
- Ergonomic negative-tilt keyboard tray with left or right mouse tray ensures wrists remain in a neutral position during data entry
- Patented counterbalance system provides smooth adjustment while maintaining touch-screen stability
- 9" (229 mm) vertical adjustment enhances ergonomics for multiple users
- Steel construction for long-lasting durability
- Right- or left-side cable management system conceals and organizes cords and makes cleaning a snap!
| Product sheet: | [pdf, 233 kb] |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 3.6 - 14.9 kg |
| Tilt: | 10° |
| Height range (mm): | 229 |
| Swivelling range: | 50° |
| Screen size: | 15 - 24" |
| Material: | Stahl |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.de) |
| Accessories: | Ergotron Universal CPU Halter (80-102-064) Ergotron Vertikaler Universal CPU-Halter (97-468-202) |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer/Importer: | Ergotron Europe, Stationsstraat 77H, 3811 MH Amersfoort, Niederlande, info.de@ergotron.com |
| Mounting type: | wall mount |
| color: | Weiß |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
18 November 2025 06:03
Review with rating of 5 out of 5 stars
Sorgfältige Abwicklung – lief reibungslos
So sollte Online-Shopping immer sein. Lieferung kam schneller als erwartet – super!