Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
With the Humanscale M2 monitor mount for König + Neurath railing in black aluminum polished with white plastic cover, monitors weighing between 3.6 and 9 kg can be easily adjusted in height and depth. Humanscale - for a completely flexible and ergonomic working environment.
Humanscale M2 Monitor mount for K+N Reling in black
The Humanscale M2 monitor mount in black slanting/slanting is suitable for many applications and allows a user-friendly positioning of the screen. Displays with a weight of up to 9 kg are effortlessly adjustable in depth and height on the screen mount. The weight of the monitor is supported on the M2 monitor arm by a preloaded mechanical spring. M2 dispenses with massive design elements and impresses with its low weight, uncompromising durability and sleek design.
König & Neurath bracket for displays
The König & Neurath desk railing saves space with rails that can be organized on both sides to accommodate work organization elements or screens. The K+N railing in combination with a Humanscale M2 monitor arm is a flexible way of designing the workplace. The display can be turned, tilted and swiveled to the railing.
Key features Humanscale M2 Monitor bracket for König + Neurath Reiling
- Finish: black
- König + Neurath Railing bracket
- Capacity of the monitor mount: 3,6 - 9 kg
- VESA mount: 75x75 und 100x100 mm
- Delivered with rail fastening + sliding blocks
- Integrated cable management hides the cables in the monitor arm
- Swivel: 360°
- Tilt: 80°
- Range of the arm: 410 mm
- Height adjustment range: 255 mm
- Net weight: 2.3 kg
- Consists mainly of recycled aluminum
- 52% recycled and 99% recyclable material
- Can contribute to various LEED-CI, -NC and -EB credits
- 10 years warranty
Humanscale M2 monitor holder for König + Neurath railing in black consists of:
- 1x Humanscale monitor arm slanting/slanting (M2NB1S)
- 1x Humanscale railing bracket for K+N (EU937W)
- 1x T-nuts for K+N (2148806)
Does your TV, monitor or display fit?
We will be pleased to check if your TV is suitable for this Königs- Neurath railing for this Humanscale M2 monitor holder. Simply send us your model (manufacturer + model no.) at the end of the ordering process in the comment field. We then check for you whether the TV, monitor or display fits and if not, we will contact you.
VESA standard - Read more about the VESA standards of monitor brackets!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Minimum weight: | 3,6 kg |
| Capacity: | 3,6 - 9 kg |
| Height range (mm): | 254 |
| Swivelling range: | 180° |
| Length of the swivel arm: | 410 |
| Screen size: | max. 24" |
| Special features: | 52% recyceltes und 99% wiederverwertbares Material |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.com) |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 10 years |
| Manufacturer/Importer: | Humanscale International Holdings, IDA Industrial Estate, Poppintree Finglas, Dublin D11 XY42, DACH@humanscale.com |
| Inch size: | 14 inch, 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch |
| Mobility: | Drehbar, height adjustable , swivelling, tilting |
| color: | Black |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
21 December 2025 16:35
Review with rating of 5 out of 5 stars
Klare Empfehlung – Produkt & absolut problemlos
Alles bestens, vielen Dank! Umweltfreundlich verpackt – gefällt mir sehr.