Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The MonLines MTH306B monitor standß Para 2+1 is a multi-monitor mount for the table of 3 monitors on 2 trusses each with a load capacity of 15 kg per monitor mount with VESA standard 75x75 and 100x100mm.
Monitor stand Para 2+1 Display in black
The system MonLines Monitor Stand Para 2+1 Display in black offers multi-screen solutions for monitors that can be continuously adjusted horizontally and vertically. The stable metal construction of the holder with high-quality powder coating is available in different colors and mounting options. The para-system for the parabolic arrangement of the monitors offers investment security thanks to its modular expandability and a load capacity of up to 15 kg per monitor.
Note the para-system 2+ when arranging the MonLines monitor stand parabolic 1 display please state the exact dimensions of the monitors to be attached.
Key features MonLines MTH306B
- Mounting: Stand / Table stand
- Colour: Black RAL 9011
- Load capacity: 15 kg per monitor holder
- Monitor holder: 3 pieces VESA holder 75x75 mm and 100x100mm
- 3 monitors on 2 levels
- 1 truss (parabolic) for 2 monitors each
- 1 truss for 1 monitor each
- Column length 700 mm for 2 levels
- Infinitely variable height adjustment of the monitor holder
- Infinitely variable width adjustment of the monitors on the traverses
VESA adapter Para mount 2+1
- Most manufacturers of TFT monitors have agreed on this standard for attaching a monitor swivel arm. The monitor footß can be removed in such cases.
- On the back of the monitor there are four holes with internal threads at a distance of 75x75mm or 100x100mm for larger monitors.
- The VESA adapter supports the hole pattern 75x75mm as well as 100x100mm.
- Three pivot points enable flexible adjustment of the monitor.
VESA standard strong> - Learn more about the VESA standard for monitor mounts!
| Technical drawing: | |
|---|---|
| Others: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 15 kg per monitor holder |
| Tilt: | 25° nach unten / 9° nach oben |
| Screen size: | 15 - 19" |
| Material: | metal, aluminum |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.com) |
| Scope of delivery: | 1x table stand 400 x 300 x 6 mm, 2x column holder with adjusting ring, 1 x column Ø 30 x 700 mm, 2 x traverses (parabolic) 1,180 + 160 mm, 3x VESA 75/100 mm and slide |
| Manufacturer/Importer: | BCS Business Creative Solutions GmbH / MonLines, Am Marienhof 8, 22880 Wedel, info@monlines.de |
| Inch size: | 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch |
| Mobility: | height adjustable , swivelling, tilting |
| Mounting type: | Stand, desk stand |
| Multi-monitor mount: | Triple solution |
| color: | Black |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
1 February 2026 23:25
Review with rating of 5 out of 5 stars
Erstklassige Produkt – alles bestens
Bin sehr zufrieden mit allem. Die Lieferung war schneller als erwartet.