Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The Neomounts FPMA-D1020 monitor desk mount with clamp in color silver has a load capacity of 10 kg and the VESA standard 75x75, ans 100x100mm. All installation materials are included.
desk mount with clamp
Neomounts FPMA-D1020 has two pivot points and is suitable for screens up to 30" (76 cm). The weight capacity of this product is 10 kg each screen. The desk mount with clamp is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using VESA adapter plates. Neomounts has a unique tilt (180°), rotate (180°) and swivel (260°) technology, that allows the monitor holder to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 0 to 40 centimetres. Depth adjustable from 16 to 36 centimetres. A unique cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
Key features Neomounts FPMA-D1020 monitor desk mount with clamp
- Color: silver
- Desk Mount by table clamp
- Plate thickness of 15 - 85mm
- Max. Weight: 10 kg
- Screen Size: 10 - 30 "
- Swiveling 260 °
- Orientation: 180 °
- Rotate 180 °
- height adjustable from 0 to 400mm
- VESA standard 75x75, 100x100 mm
- Hidden cable management
- All mounting materials are included.
- Warranty 5 years
Does your monitor or display?
We will gladly check if your monitor is suitable for this bracket. Send us Simply at the end of the ordering process in the comment box your model (Manufacturer + model no.). We then check for you whether the monitor or the display to monitor mount fits and if not, we will contact you.
If you are interested in more information about VESA-Standards for monitorbrackets click here!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 12kg |
| Tilt: | 180° |
| Rotate: | 90° |
| Height range (mm): | 0-400mm |
| Pivot: | 90° |
| Swivelling range: | 260° |
| Screen size: | 10 - 30" |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.de) |
| Packaging dimensions (LxWxH in mm): | 170x450x210 |
| Scope of delivery: | Monitor holder, installation material |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer/Importer: | Neomounts B.V., Wateringweg 62, 2031 EJ Haarlem, Niederlande, info@neomounts.com |
| Inch size: | 14 inch, 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch, 28 inch, 29 inch, 30 inch |
| Mobility: | Drehbar, height adjustable , rotatable (pivot), swivelling, tilting |
| color: | Silber |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
27 January 2026 17:39
Review with rating of 5 out of 5 stars
Sorgfältige Qualität | qualitativ top
Besser als alles, was ich bisher hatte. Pünktlich und sicher verpackt geliefert.