Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The Novus MY one SW wall mount with slatwall connectivity (910+1071+000) in white is a set of Novus MY base and Novus MY fix – combines design and dynamic for a modern workspace.
Novus MY one SW wall mount slatwall connectivity (910+1071+000)
NOVUS MY: Exactly what I need. More space for modern LED screens and Tablets by using the NOVUS MY. The new stylish line of screen supports offers an appropriate solution for almost every workspace situation. The combination of different arms and columns creates more room for your individual work environment.
NOVUS MY one SW wall mount with slatwall connectivity (910+1071+000)
- Combination of MY base and MY fix – for more design, flexibility and dynamics at the workplace
- Column length 350 mm
- Adaption to the organisation wall via slot nuts
- Support carriage with standard 75/100 monitor mount
- Tilts and turns for freedom of movement
- Height adjustable
- Including cable clips
- Range: 50 mm
- Mounting of flat screens up to 5 kg
- Combinable with NOVUS MY tab and NOVUS Quick Release
NOVUS MY one plus SW consits of:
- 1 x NOVUS MY base
- 1 x NOVUS MY fix
Does your monitor or display suit?
We will gladly check if your monitor is suitable for this bracket. Simply send us at the end of the ordering process in the comment box your model (Manufacturer + model no.). We will then check for you whether the monitor or the display to monitor mount fits and if not, we will contact you.
If you are interested in more information about VESA-Standards for monitor brackets click here!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 5 kg |
| Tilt: | 20° |
| Height range (mm): | 350 mm |
| Swivelling range: | + |
| Length of the swivel arm: | 50 |
| Screen size: | 15 - 24" |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.com) |
| Accessories: | Novus MY tab |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 2 years |
| Manufacturer/Importer: | Novus Dahle GmbH, Breslauer Straße 34-38, 49808 Lingen (Ems), info@novus-dahle.com |
| Mobility: | height adjustable , swivelling, tilting |
| Mounting type: | wall mount |
| color: | Silver/White |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
16 January 2026 05:10
Review with rating of 5 out of 5 stars
Top zufrieden: absolut problemlos
Lieferung kam schneller als erwartet – super! Sehr gutes Preis-Leistungs-Verhältnis, echt zufrieden.