Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The SMS projector holder CL V1850-2100, aluminum-silver is a beamer ceiling mount up to a maximum of 12 kg. Its length is variably adjustable.
SMS Beamer ceiling mount CL V1850-2100 in aluminium-silver
The SMS projector holder CL V1850-2100, aluminum-silver is a beamer ceiling mount up to a maximum of 12 kg. Its length is variably adjustable. The use with the SMS Projector Unislide makes this holder universally applicable for almost all projector models. The projector can be rotated by 180 ° and inclined by 25 °. SMS Unislide is included in the package.
Key features SMS Beamer ceiling mount CL V1850-2100:
- Finish: Aluminium / silver
- Max. capacity: 12 kg
- Dimensions incl. UniSlide: 1880 - 2130 mm
- Column length: 1850 - 2100 mm
- tilt: + / -25 °
- Swiveling: + / -180 °
- Ceiling mounting: Can be mounted on ceilings and in environments with sloped walls
- Ceiling plate: 190x120 mm
- Accessories: SMS clamp for mounting on pipelines
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 12 kg |
| Tilt: | +/-25° |
| Rotate: | - |
| Height range (mm): | 1850-2100 mm |
| Swivelling range: | 180° |
| Ceiling distance: | 1880 - 2130 mm |
| Packaging dimensions (LxWxH in mm): | 2070 x 140 x 110 |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 2 years |
| Manufacturer/Importer: | SMS Smart Media Solutions AB, Högbergsgatan 26b, 116 20 Stockholm, Sweden, info@smartmediasolutions.com |
| Ceiling distance in m: | < 2m |
| Mobility: | height adjustable , swivelling, tilting |
| Mounting type: | Ceiling mount |
| color: | Silver/White |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
19 January 2026 22:06
Review with rating of 5 out of 5 stars
Preis-Leistung unschlagbar
Für den Preis gibt es nichts Besseres. Absolut zufrieden.
Zubehör
Average rating of 5 out of 5 stars