Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The Vogels PPC 180 projector ceiling support is an extended ceiling mount (829-1404mm) for projectors up to 10 kg.
The Vogels PPC 180 projector ceiling mount can be used when the height of the ceiling is not known or when flexibility is wanted. This mount is height adjustable between 30 cm and 39 cm. The CIS® Cable Inlay System enables you to hide all the cables in a matter of seconds. The special ceiling plate is also suitable for sloping ceilings.
Feature Vogel's PPC 180 Projector ceiling mount (300-400mm)
- CIS® Cable Inlay System
- Special anti-theft screws
- Tilt and roll functions guarantee optimal viewing position
- Including 4 metal mounting arms
- Easy mounting
- Ceiling plate suitable for sloping ceilings
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 10 kg / 22 lbs |
| Tilt: | 15° |
| Rotate: | 360° |
| Material: | Aluminium, Steel |
| Ceiling distance: | 829-1404mm |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer/Importer: | Vogel's Products BV, Hondsruglaan 93, 5628 DB Eindhoven, Niederlande, E-Mail: info.de@vogels.com |
| Ceiling distance in m: | < 2m |
| Mounting type: | Ceiling mount |
| color: | Silber |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
29 December 2025 08:37
Review with rating of 5 out of 5 stars
Klare Empfehlung – Produkt & kann ich weiterempfehlen
Top Kommunikation, alles klar und transparent. Funktioniert einwandfrei, klare Empfehlung.