Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The Vogel's WALL 3145 TV wall mount tilt 19 "-40" in white weighs up to 15 kg and is suitable for TVs of 19 "-40". The TV can be swivel 180 ° on the wall and 20 ° tilt.
Vogels WALL 3145 TV wall mount tilt 19"-40", white
With the Vogels WALL 3145 tilt TV wall mount, the TV can be rotated to any desired position in the room, so that the best view of the TV is possible from every angle. The fully mobile TV wall mount weighs up to 15 kg and is suitable for TVs of 19 "- 40". The TV can be swivel 180 ° on the wall and 20 ° tilt.
Key features Vogels WALL 3145 TV wall mount tilt 19"-40", white
- Finish: white
- Screen size: 19" - 40"
- Capacity: 15 kg
- Tilt: -10°/+10°
- Swivel: 180°
- Number of pivot points: 3
- Wall distance: 70 - 410 mm
- Mounting: wall mount
- Integrated cable management
- VESA mount: 100x100, 200x100, 200x200 mm
- Warranty: Lifetime
Does your TV or monitor fit the Vogels WALL 3145 mount?
We are happy to check if your monitor (display, TV, LED, LCD, plasma, TFT, screen) is suitable for this Vogels WALL 3145 white TV wall mount. Simply send us your model (manufacturer + model no.) at the end of the order process. We then check for you whether the monitor fits and if not, we will contact you..
VESA standard - Read more about the VESA standards of monitor brackets!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 15 kg |
| Tilt: | -10°/+10° |
| Swivelling range: | 180° |
| Screen size: | max. 40 " |
| Depth of the bracket: | 70 - 410 mm |
| VESA Standard: | 100x100, 200x100, 200x200 mm (www.vesa-standard.com) |
| Packaging dimensions (LxWxH in mm): | 286 x 282 x 85 |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 20 years |
| Manufacturer/Importer: | Vogel's Products BV, Hondsruglaan 93, 5628 DB Eindhoven, Niederlande, E-Mail: info.de@vogels.com |
| Inch size: | 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch, 28 inch, 29 inch, 30 inch, 31 inch, 32 inch, 34 inch, 35 inch, 37 inch, 38 inch, 40 inch |
| Mobility: | swivelling, tilting |
| Mounting type: | wall mount |
| color: | Weiß |
| VESA (in mm): | VESA 100x100, VESA 200x100, VESA 200x200 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
14 December 2025 16:18
Review with rating of 5 out of 5 stars
Versand auf hohem Niveau – alles bestens
Spitzenprodukt – würde ich sofort erneut kaufen. Tut genau das, was es soll – perfekt.