Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
Design at low price level! Less is more: The minimalist Wissmann TV stand omega ecoline art 900-101-OM in a version with clear lines. For a perfect view of the flat screen the TV is pivotable.
Wissmann TV stand circle ecoline art 900-103-CI
Design at low price level! Less is more: The minimalist TV holder of Wissmann in a version with clear lines. For a perfect view of the flat screen the TV is pivotable. Concealed cable management; on the back are 3 openings for the cable (bottom, middle (oblique) and above) inside the vertical column.
Options for Wissmann TV holder ecoline art 900
- Holder for soundbar or center speaker under TV (SB-1), 95€
- Holder for DVD-Player under TV with a plate made of stainless steel (900-101-AV), 159€
- Concealed casters under TV, 169€
Key features Wissmann TV stand ecoline art900-103-CI
- Suitable for 42“- 55“ TV screens
- Brushed stand made of aluminum in circle design
- Dimensions column: diameter 6 cm
- Concealed cable management; on the back are 3 openings for the cable (bottom, middle (oblique) and above)
- TV swiveling (+/- 90°)
- Height of center of TV screen approx. 900 - 1000 mm (from floor)
- Incl. VESA-Adapter with 200x200 to 400x400 mm in chrome look
- VESA 600x600 mm on demand also possible
Does your TV suit?
We are pleased to check if your monitor or display suits this bracket. Just transfer us your monitor model at the end of the order (model-number) in the comments. We will check then if your monitor is suitable and if not, we will contact you.
If you are interested in more information about VESA-Standards for monitorbrackets click here!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Swivelling range: | 90° |
| Screen size: | 37 - 55" |
| VESA Standard: | 200x200, 400x200, 300x300, 400x400mm (www.vesa-standard.de) |
| Suitable for: | 42"- 55" TV screens |
| Contains installation material: | + |
| Manufacturer/Importer: | wissmann raumobjekte, Rurstr. 6, 41564 Kaarst, Germany, htw@wissmann-raumobjekte.de |
| Mobility: | swivelling |
| Mounting type: | Floor stand |
| color: | Chrome |
| VESA (in mm): | VESA 200x200, VESA 300x200, VESA 300x300, VESA 400x200, VESA 400x300, VESA 400x400 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
14 January 2026 00:51
Review with rating of 5 out of 5 stars
Alles top: Support, genau wie beschrieben
Alles bestens, würde ich jederzeit wieder kaufen. Top Produkt, absolut empfehlenswert.
Zubehör
Average rating of 0 out of 5 stars
Average rating of 0 out of 5 stars
Kunden kauften auch
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars