Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The CBS Rodney´s ergonomic design offers you complete flexibility to alter the height and reach of your monitor. Its unique swivel monitor head adjusts so that your working pisition is comfortable and strain free.
CBS Rodney Standard Arm Desk Bracket (silver)
The CBS Rodney´s ergonomic design offers you complete flexibility to alter the height and reach of your monitor. Its unique swivel monitor head adjusts so that your working pisition is comfortable and strain free.
The CBS Rodney Standard Arm Desk Bracket (silver) removes the need for a seperate arm and post by incorporating two components into a single piece
It comes complete with desk clamp, cable management and security features as standard.
Specifications:
- Color: Silver
- Weight capacity: 8,5 kg
| Product sheet: | |
|---|---|
| Capacity: | 8,5 kg |
| Tilt: | 10° |
| Height range (mm): | 160 mm |
| Swivelling range: | 360° + 180° |
| Length of the swivel arm: | 470 |
| Thickness of table (mm): | 10 - 38 |
| Material: | Steel |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.de) |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 12 years |
| Manufacturer/Importer: | four traders GmbH / Colebrook Bosson & Saunders, Am Marienhof 8, 22880 Wedel, info@four-traders.com |
| Inch size: | 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch |
| color: | Silber |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
24 November 2025 10:03
Review with rating of 5 out of 5 stars
Klare Empfehlung – Shop-Erlebnis & klare Empfehlung
Einfach in der Anwendung – top! Produkt war schon am nächsten Tag da.