Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
Erard Movik - wall mount, 2 articulations, 19-42"
Erard MOVIK 400TW1 wall mount 1 swivel / 1 tilt for 19" - 42"
- Manual tilt and swivel of the screen to watch television wherever you are in the room
- display size: 19" - 42"
- Delivered with 1 VESA 50x50, 75x75, 100x100 plate -1 VESA 200x200, 100x200 plate and 4 VESA 300x300, 400x400 adapters
- Manual tilt and swivel of the screen to watch television wherever you are in the room
- Wall-mounted plate secured by 4 anchoring points in a square or line for attachment to a wall or beam
- Patented design handle (concealed behind the screen) enables continuous adjustment of the screen angle with a simple hand movement
- Security system with automatic locking of the screen position as soon as the handle is released
- Anodized aluminium structure
If you are interested in more information about VESA-Standards for monitorbrackets click here!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 25 kg |
| Tilt: | -20° / +8° |
| Swivelling range: | +/- 45° |
| Screen size: | 19 - 42" |
| VESA Standard: | 50x50, 75x75, 100x100, 200x200, 200x100, 300x400 mm (www.vesa-standard.com) |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 10 years |
| Manufacturer/Importer: | ERARD, ZI de Chavanoz - 4, route de la plaine, 38230 CHAVANOZ - FRANCE, info@erard.com |
| Inch size: | 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch, 28 inch, 29 inch, 30 inch, 31 inch, 32 inch, 34 inch, 35 inch, 37 inch, 38 inch, 40 inch, 42 inch |
| Mobility: | swivelling, tilting |
| Mounting type: | wall mount |
| color: | Silver/Anthracite |
| VESA (in mm): | VESA 200x200, VESA 300x200, VESA 300x300, VESA 400x200, VESA 400x300, VESA 400x400 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
19 November 2025 17:03
Review with rating of 5 out of 5 stars
Freundliche Kommunikation – bin sehr zufrieden
Top Produkt, absolut empfehlenswert. Wurde toll beraten, super Support!