Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
The swivel, rotate and tilt Neomounts NM-D135D dual monitor desk mount in white is suitable for two monitors from 10 to 27 inches weighing up to 16 kg in total. From 0 to 400 mm, the screens can be manually adjusted in height.
Dual monitor desk mount
The Neomounts NM-D135D 2-fold monitor desk mount in white is suitable for two monitors from 10 to 27 inches with a maximum weight of up to 8 kg per monitor. It is possible to mount the bracket on the desk using a desk clamp or a desk through-bolt mounting. The height of the screens can be adjusted manually from 0 to 400 mm. Displays with a VESA mount of 75x75 and 100x100 mm are compatible with the mount.
Ergonomic desk mount for two flat screens
The tilt, swivel and rotate function of the flexible display mount makes it possible to adjust different viewing angles. This can prevent neck and back pain in the long term. The twin monitor mount in white is perfectly suited, for example, for offices, receptions in hotels, for places with a high volume of people, where monitors are needed for the presentation of content, as well as in the private sector in the home office.
Key features dual display desk mount 10 - 27 inch
- Screen size: 10-27 inch per monitor
- Number of screens: 2
- Support capacity: 16 kg total
- Mounting: table clamp or table screw-through mount
- Includes integrated cable guide
- VESA mount: 75x75, 100x100 mm
- Bracket depth: 40 - 430 mm
- Height adjustable: 0 - 400 mm
- Tilt: 90 degrees
- Rotatable: 360 degrees
- Tilt: 180 degrees
- Color: white
- Warranty: 5 years
Does your screen or display fit the VESA bracket?
We are happy to check if your monitor is suitable for this Neomounts NM-D135D dual monitor desk mount swivel 10-27inch in white. Just tell us your model (manufacturer + model no.) in the comment field at the end of the order process. We will then check for you whether the monitor or display fits the monitor mount and if not, we will contact you.
VESA Standard - Learn more about the VESA standard of monitor mounts!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 16 kg |
| Tilt: | 90° |
| Height range (mm): | 0 - 40 mm |
| Swivelling range: | 180° |
| Length of the swivel arm: | 328 |
| Screen size: | 10 - 27" |
| Thickness of table (mm): | 10 - 88 mm |
| Depth of the bracket: | 40 - 430 mm |
| VESA Standard: | 75x75mm, 100x100mm MIS-D (www.vesa-standard.de) |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer/Importer: | Neomounts B.V., Wateringweg 62, 2031 EJ Haarlem, Niederlande, info@neomounts.com |
| Inch size: | 14 inch, 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch |
| Mobility: | Drehbar, swivelling, tilting |
| color: | Weiß |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
23 November 2025 23:33
Review with rating of 5 out of 5 stars
Kundenservice auf hohem Niveau – kann ich weiterempfehlen
Verarbeitungsqualität überzeugt – sieht edel aus. Funktioniert einwandfrei, klare Empfehlung.