Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
Stand out. The SMS Flatscreen FM ST is a neat, clean floor stand that stands on stable feet.
SMS Flatscreen FM ST 1800 Monitorständer FS071005-P0 Aluminium/Schwarz
Der SMS Flatscreen FM ST 1800 Monitorständer FS071005-P0 in Aluminium/Schwarz ist ein stabiler Monitor Standfuß. Die Halterung tägt ein Gewicht von bis zu 30 kg, kann geneigt und geschenkt werden und hat eine integrierte Kabelführung in der Säule. Optional kann der SMS Flatscreen FM ST1800 auch mit praktischen Ablagen in verschiedenen Ausführungen und Finishn versehen werden.
Technische Details SMS FS071005-P0 Flatscreen FM ST 1800 Monitorständer
- Finish: Aluminium/schwarz
- Tragkraft: 30 kg
- Monitorständer Länge: 1800mm
- VESA Halterung Standard: 75x75, 100x100, 200x100, 200x200, 300x200, 300x300, 400x200, 400x300, 400x400 mm
- Integrierte Kabelführung in der Säule
- Neigbar: +12/-3°
- Schwenkbar: +/-45 Grad
- Optionales Zubehör: Geneigte Ablagen, ideal für Information oder Verkauf, horizontale Ablagen, für DVD, Receiver usw. Weitere Halterungen zum Neigen und Drehen für jeden Extrabildschirm.
- Universalschiene SMS Flatscreen M Unislide im Paket enthalten
Optionales Zubehör für SMS FS071005-P0
- SMS Flat Ablage für SMS Flatscreen FM (erhältlich in Grau, schwarz, buche, birke und Plexiglas)
- MonLines Prospekthalterung für DIN A4 für SMS FM Standfuß
- SMS Flatscreen M ST Kit Unislide, silber - für die Befestigung eines zweiten Bildschirms
VESA Standard - Erfahren Sie mehr über die VESA Norm von Monitorhalterungen!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 30 kg |
| Tilt: | +12°/-3° |
| Swivelling range: | +/-45° |
| Screen size: | 19 - 32" |
| VESA Standard: | 200x200, 400x200, 300x300, 400x400mm (www.vesa-standard.de) |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 2 years |
| Manufacturer/Importer: | SMS Smart Media Solutions AB, Högbergsgatan 26b, 116 20 Stockholm, Sweden, info@smartmediasolutions.com |
| Inch size: | 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch, 28 inch, 29 inch, 30 inch, 31 inch, 32 inch |
| Mounting type: | Floor stand |
| color: | Silver/Black |
| VESA (in mm): | VESA 200x200, VESA 300x200, VESA 300x300, VESA 400x200, VESA 400x300, VESA 400x400 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
19 January 2026 00:56
Review with rating of 5 out of 5 stars
Erstklassige Support | top Preis‑Leistung
Funktioniert einwandfrei, klare Empfehlung. Kundenorientierung wird hier großgeschrieben.