Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
With the VENSET TS460A motorized TV built-in lift, you can hide your monitor or TV in or behind furniture and pull it out at the push of a button whenever you need it.
VENSET electric built-in TV lift TS460A
Venset offers electric TV lifts for all purposes. The TS460A is an electrical installation solution for your flatscreen. You can sink the TV-Lift directly into a cabinet, hide it in the kitchen or mount it directly on the wall. Do not limit your imagination!
The VENSET TV Lift TS460A can be flexibly integrated into the design of your living room, home office or bedroom. Hide the TV or monitor when you do not need it and bring it back to the front by pressing a button on the remote control.
Key features VENSET electrical built-in TV lift TS460A:
- Electrical TV lift for built- in solutions
- Screen size: up to 30"
- Load capacity: 5 - 50 kg
- Load capacity mounted upside down: max. 29 kg
- Unit weight: 6,6 kg
- VESA mounting standard: 75x75, 100x100, 200x100 and 200x200 mm
- Stroke: 460 mm
- Height of the lift retracted: 645,5 mm
- Height of the lift extended: 1105,5 mm
- Adjustable stroke: no
- Input power: 110-240 V AC, 50-60 Hz
- Operation manually via panel
- Operation by radio remote control
- Optional: Operation via infrared remote control
- Reverse function: yes
- Finish: silver
Content of delivery VENSET TV lift TS460A:
- Electrical TV lift TS460A 7SXX1
- Monitor bracket MB460 S1
Does your monitor or display fit?
We are happy to check if your monitor is suitable for this VENSET TS460A mount. Simply send us your model (manufacturer + model no.) At the end of the order process. We then check for you whether the monitor or the display fits the monitor holder and if not, we will contact you.
VESA standard - Read more about the VESA standards of monitor brackets!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 50 kg |
| Height range (mm): | 460 mm |
| Screen size: | 15" - 30" |
| Material: | Pulverbeschichteter Stahl |
| Special features: | Eingebaute automatische Umkehrfunktion |
| VESA Standard: | 75x75, 100x100, 200x100, 200x200 mm (www.vesa-standard.com) |
| Accessories: | Venset IR Fernbedienung R119090 |
| Contains installation material: | + |
| Warranty: | 2 years |
| Manufacturer/Importer: | VENSET A/S, Industrivej 23, 6900 Skjern, Denmark, info@venset.com |
| Inch size: | 15 inch, 17 inch, 18 inch, 19 inch, 20 inch, 21 inch, 22 inch, 23 inch, 24 inch, 25 inch, 26 inch, 27 inch, 28 inch, 29 inch, 30 inch |
| Mobility: | electrical, height adjustable |
| Mounting type: | Ceiling mount, Lift |
| Multi-monitor mount: | 1 monitor |
| color: | Silber |
| VESA (in mm): | VESA 75x75, VESA 100x100, VESA 200x100, VESA 200x200 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
15 December 2025 05:33
Review with rating of 5 out of 5 stars
Schnelle Versand | lief reibungslos
Einer der besten Online-Shops, die ich kenne. Wurde toll beraten, super Support!