Pay in advance and get your order afterwards
Payment via PayPal - easy, fast and secure.
Apple Pay is the payment method of the Apple company. This form of online bank transfer is only available on Apple devices (e.g. Mac, iPhone, iPad).
Debit and credit card payments are processed with the online payment service provider Mollie. Mollie supports all the world's leading credit card brands.
iDEAL is an online payment method that is only available in the Netherlands.
Pay directly from your bank account. Note: This payment method is not available in all countries. More in the footer under “Shipping & payment”.
Payment by invoice. Shopware provides automatic invoicing for all customers on orders after the first. This is to avoid defaults on payment.
Electrically adjustable touch table
The Vogels PFTE 7121 is an electrically adjustable touch table on castors, which contains a lockable cupboard in the lower area. This storage space is accessible from the rear and offers ample space for computers, cable excess lengths, cable sockets or AV equipment. The touch display can be held in sizes between 50 and 85 inches screen diagonal and the mount can hold up to 160 kg.
Height-adjustable and tiltable
Vogel's Mount for Touch Screens can be adjusted from the vertical position to the horizontal position thanks to the lift and tilt drive. Interactions with the touchscreen are ergonomically and conveniently possible for several people at any time. Whether in a museum, at a trade fair, in the conference room or at a meeting, Vogel's PFTE 7121 touch table supports interactivity in every context and from every angle.
Key features Vogels PFTE 7121
- Electric height adjustment by 500 mm
- For displays from 50 to 86 inches
- min horizontal perforation: 100 mm
- Max. horizontal perforation: 700 mm
- Min. vertical perforation: 100 mm
- Max. vertical perforation: 400 mm
- VESA: 100x100, 100x200, ... up to 700x400 mm
- Storage space lockable
- Max. Weight: 160 kg
- Width: 1145 mm
- Depth: 736 mm
- Max. Height of the center display: 1300 mm
- Colour: silver / black
- Remote controlled
VESA Standard - Experienced Find out more about the VESA standard for monitor mounts!
| Product sheet: | |
|---|---|
| Technical drawing: | |
| Installation manual: | |
| Capacity: | 160 kg |
| Tilt: | 90° |
| Height range (mm): | 500 mm |
| Screen size: | 50 - 86" |
| VESA Standard: | VESA 100x100, VESA 100x200, … bis VESA 700x400 mm (www.vesa-standard.com) |
| Packaging dimensions (LxWxH in mm): | 1200 x 600 x 1000 |
| Scope of delivery: | 1x PFTE 7121 |
| Warranty: | 5 years |
| Manufacturer/Importer: | Vogel's Products BV, Hondsruglaan 93, 5628 DB Eindhoven, Niederlande, E-Mail: info.de@vogels.com |
| Inch size: | 50 inch, 52 inch, 55 inch, 58 inch, 60 inch, 63 inch, 65 inch, 70 inch, 71 inch, 75 inch, 77 inch, 79 inch, 80 inch, 82 inch, 83 Zoll, 84 inch, 85 inch, 86 inch |
| Mobility: | electrical, height adjustable , tilting |
| Mounting type: | Mobile floor stand |
| color: | Silber |
| VESA (in mm): | VESA 100x100, VESA 100x200, VESA 200x100, VESA 200x200, VESA 200x300, VESA 200x400, VESA 300x200, VESA 300x300, VESA 400x200, VESA 400x300, VESA 400x400, VESA 500x400, VESA 600x200, VESA 600x300, VESA 600x400 |
If warning and safety instructions are to be observed for a product, these can be found in the respective installation instructions or in a separate PDF, depending on the manufacturer. Available documents for the product can be found in the available PDF files (see above).
Download area - catalogs, flyers, warranty conditions, ...
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
13 December 2025 22:18
Review with rating of 5 out of 5 stars
Alles top: Kommunikation, genau wie beschrieben
Hat meine Erwartungen übertroffen! Kulante Lösung – sehr kundenfreundlich.